Ефективність персоналізованої кінезітерапії на похилій площині при сколіозі I ступеню у дітей: рентгенологічний моніторинг
DOI:
https://doi.org/10.37336/2707-0700-2021-2-2Ключові слова:
діти, сколіоз І ступеню, похила площина, кінезітерапія, рентгенографія, денситометріяАнотація
Мета – оцінити ефективність комплексного лікування сколіозу I ступеня у дітей.
Матеріали та методи. протягом 2021 року за нашим спостереженням перебувало 42 дитини зі сколіозом I ступеня у віці від 8 до 13 років (середній вік 10,5 років). Всім пацієнтам із сколіотичною хворобою I ступеня було призначено комплексне лікування, яке включало персоналізовану кінезітерапію на похилій площині (профілактор Євмінова), масаж, електростимуляцію м’язів спини, прийом холекальциферола (за показаннями). Було виділено дві групи пацієнтів: I група – діти зі сколіозом I ступеня до лікування (42 людини) і II група – діти зі сколіозом I ступеня у процесі лікування (37 осіб). Повторне обстеження проводилося через 4-5 місяців з моменту початку лікування.
Результати. 45,2 % дітей I групи мали скарги цереброастенічного характеру, які збереглися лише у 12 % пацієнтів ІІ групи. Клінічних ознак гіпокальціємії при первинному і повторному лабораторному дослідженнях у обстежених дітей виявлено не було. Аналіз показників ультразвукової денситометрії довів, що 14,3 % дітей I групи мали початкові ознаки остеопенії (Z-Score); 25-гідроксікальціферол знаходився на рівні нижньої межі нормативних значень у дітей до початку лікування. Відзначався регрес сколіозу у 80,9 % дітей II групи, за даними рентгенографії, у 3 пацієнтів цієї групи мала місце стабільна клініко-інструментальна картина.