Пренатальне визначення вісцеро-абдомінальної диспропорції при гастрошизисі у плода та її клінічне значення

  • Г.О. Гребініченко ДУ "Інститут педіатрії, акушерства і гінекології ім. акад. О.М. Лук'янової НАМН України"
  • І.Ю. Гордієнко ДУ "Інститут педіатрії, акушерства і гінекології ім. акад. О.М. Лук'янової НАМН України"
  • О.К. Слєпов ДУ "Інститут педіатрії, акушерства і гінекології ім. акад. О.М. Лук'янової НАМН України"
  • О.М. Тарапурова ДУ "Інститут педіатрії, акушерства і гінекології ім. акад. О.М. Лук'янової НАМН України"
  • В.П. Сорока ДУ "Інститут педіатрії, акушерства і гінекології ім. акад. О.М. Лук'янової НАМН України"
  • А.В. Величко ДУ "Інститут педіатрії, акушерства і гінекології ім. акад. О.М. Лук'янової НАМН України"
  • М.Ю. Мигур ДУ "Інститут педіатрії, акушерства і гінекології ім. акад. О.М. Лук'янової НАМН України"
  • О.П. Пономаренко ДУ "Інститут педіатрії, акушерства і гінекології ім. акад. О.М. Лук'янової НАМН України"
Ключові слова: вроджені вади розвитку, пренатальна діагностика, передня черевна стінка, гастрошизис, вісцеро-абдомінальна диспропорція

Анотація

Мета – представити метод пренатальної оцінки вісцеро-абдомінальної диспропорції у плодів з гастрошизисом при двовимірному ультразвуковому дослідженні, порівняти пренатально визначені показники з постнатальними клінічними даними.

Матеріал і методи. Проведено розширені вимірювання черевної порожнини та евентрованих органів у 161 плода з гастрошизисом в різні терміни вагітності. Залежно від результатів пренатальних вимірювань в 74 випадках проведено порівняння постнатальних інтраопераційних даних та загальних клінічних наслідків: наявність та ступінь патологічних змін евентрованих петель кишечнику, ступінь вісцеро-абдомінальної диспропорції та тип оперативної корекції, наявність супутніх інтестинальних вади розвитку, летальність.

Результати. Запропоновано методологію визначення індексу вісцеро-абдомінальної диспропорцію у плодів з гастрошизисом та робочу класифікацію її ступенів. Диспропорція була відсутня в ІІ триместрі у 80,5% плодів, а в ІІІ – лише у 40,7 %. Протягом ІІ триместру зміна ступеня ВАД мала місце у 1,8% випадків, протягом ІІІ – в 11,1% випадків. Серед 55 плодів, обстежених і в ІІ і в ІІІ триместрах зміна ступеню ВАД зареєстрована в 78,2% випадків. Визначено суттєві відмінності постнатальних клінічних даних в групах з відсутньою, помірною та виразною диспропорцією: відсутність змін евентрованого кишечнику мала місце в 50%, 34,1% та 7,1% відповідно, виразні зміни кишечнику були наявні в 12,5%, 36,4% та 50%, асоційовані інтестинальні вади діагностовані в 18,75%, 13,6% та 35,7%, одномоментна корекція з радикальною пластикою черевної стінки проведена в 37,5%, 9,0% та 0%, етапне занурення з відтермінованою пластикою в 0%, 20,5% та 57,1%. Летальність становила 6,3%, 13,6% та 35,7% відповідно.

Висновки. Новий метод оцінки відповідності об’ємів евентрованих органів та черевної порожнини у плодів з гастрошизисом надає важливу додаткову інформацію для уточнення пренатального діагнозу, визначення ступеня тяжкості патологічного процесу і предикції постнатальних наслідків. Пренатальне визначення ступеня вісцеро-абдомінальної диспропорції дозволяє коректно обирати тактику ведення вагітності і пологів, а також планувати спеціалізовану допомогу новонародженим.

Завантаження

Дані завантаження ще не доступні.
Опубліковано
2021-01-21
Як цитувати
Гребініченко, Г., Гордієнко, І., Слєпов, О., Тарапурова, О., Сорока, В., Величко, А., Мигур, М., & Пономаренко, О. (2021). Пренатальне визначення вісцеро-абдомінальної диспропорції при гастрошизисі у плода та її клінічне значення. Radiation Diagnostics, Radiation Therapy, (3), 7-18. https://doi.org/10.37336/2707-0700-2020-3-1
Розділ
Оригінальні дослідження

Статті цього автора (авторів), які найбільше читають